Projekt językowy "Ich und du. Wir."

Niemiecki
Projekt językowy "Ich und du. Wir."

Dnia 20.10.2011r. gościł w naszej szkole uczeń z Thomas Mann - Schule z Lubeki Oliver Rychert. Razem z uczniami klas 2a, 2 d, 2 f, 2 e i 3 d uczestniczył w projekcie językowym "Ich und du. Wir."
Pierwszy etap projektu zakładał zintegrowanie grupy składającej się uczniów z różnych klas, szkół, mówiących językami polskim i niemieckim jako językami ojczystymi i polegał na grach oraz zabawach integracyjnych, które przygotowali uczniowie. Najwięcej emocji wzbudziły próby odczytania po niemiecku i polsku tzw. "łamańców językowych". Najdłuższy wyraz, który należało odczytać to "Grundstückverkehrsgenehmigungszuständigkeitsübertragungsverordnung" :-)!

Następnie wszyscy wzięli udział w otwartej lekcji języka niemieckiego w kl. I c "Wir suchen Freunde" poprowadzonej w części przez gościa z Niemiec.

Później odbyła się otwarta lekcja języka polskiego poprowadzona przez panią Elżbietę Pogorzelec "Biblio, ojczyzno moja ...", podczas której między podkreślona została rola wynalazku Jana Gutenberga dla rozwoju piśmiennictwa.

Kolejny etap projektu odbył się na lubelskiej starówce i polegał na rozwiązaniu zadań w języku niemieckim, dotyczących Lublina i jego zabytków. Ten etap wymagał od uczniów nie tylko znajomości języków obcych i topografii starówki, ale również sprytu.

Mimo niezbyt sprzyjającej tego dnia aury atmosfera, w jakiej przebiegało to polsko - niemieckie spotkanie była wyśmienita. Oliver okazał się bardzo sympatyczny, otwarty, co ułatwiło nawiązanie kontaktu z grupą i przełamanie obaw, jakie miały obie strony przed spotkaniem.

Projekt nadzorowały i przygotowały wraz z uczniami nauczycielki języka niemieckiego panie Halina Nowicka i Iwona Rzymowska - Hołysz.