Warsztaty Historyczne

NiemieckiW dniach 13.06 – 15.06.2012, podobnie jak w ubiegłym roku, odbyły się w Państwowym Muzeum na Majdanku polsko-niemieckie warsztaty historyczne uczniów Gimnazjum nr 24 oraz Georg-Büchner-Schule z Darmstadt. Pierwszego dnia miało miejsce spotkanie integracyjne młodzieży polskiej i niemieckiej (foto 1-5) połączone z poznawaniem obiektów historycznych miasta i zwiedzaniem wystawy w Teatrze NN (foto 6). Drugiego dnia uczniowie zwiedzili teren byłego obozu koncentracyjnego i zagłady na Majdanku (foto 7, 8), gdzie poznali historię miejsca i losy więzionych w obozie ludzi oraz skalę popełnionych tam zbrodni. Po zwiedzaniu młodzież niemiecka odwiedziła naszą szkołę, gdzie po wspólnym obiedzie odbył się program artystyczny (foto 9-14), do którego swój wkład wnieśli również niemieccy uczniowie sztuką „An allem ist die Katze schuld” (foto 15-17). Po części artystycznej miało miejsce podsumowanie merytoryczne (foto 18-20). Trzeciego dnia uczniowie pracowali w grupach nad zagadnieniami tematycznymi: losy dzieci w obozie, sprawcy, ruch oporu (foto 21, 22) oraz wzięli udział w spotkaniu ze świadkiem historii, byłym więźniem obozu p. Zdzisławem Badio (foto 23-25). W szkole odbyło się podsumowanie warsztatów, na którym młodzież zaprezentowała wyniki swojej pracy (foto 26, 27). Na zakończenie goście i gospodarze rozegrali międzynarodowy mecz w mieszanych drużynach (foto 28, 29). Warsztaty wniosły wiele do świadomości historycznej uczniów, a także dały okazję do wzajemnego poznania się młodych Polaków i Niemców.

Anna Góra, Agnieszka Lenarczyk