Miedzynarodowe polsko-niemieckie spotkanie młodzieży w Lublinie

Niemiecki
Miedzynarodowe polsko - niemieckie spotkanie młodzieży z Gimnazjum nr 24 i Willy - Brandt - Gesamtschule z Kolonii.

W dniach od 02.06. do 06.06.2015r. odwiedziła naszą szkołę 12 - osobowa grupa młodzieży niemieckiej z Willy - Brandt - Gesamtschule z Kolonii wraz z 3 opiekunami. Międzynarodowe spotkanie młodzieży w Lublinie było okazją do pogłębiania trwających od 2013r. przyjacielskich kontaktów między obydwoma szkołami, które współpracują z sukcesem podczas realizacji międzynarodowych projektów w ramach konkursu "Begegnung mit Osteuropa".
W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas 3 b, 3 c, 3 d, 2 a i 2 b, którzy towarzyszyli grupie niemieckiej przez cały okres pobytu w Lublinie.
Podczas realizacji proramu młodzież niemiecka zwiedziła naszą szkołę, wzięła udział w spotkaniu integracyjnym połacząnym z krótkim programem artystycznym w wykonaniu uczniów klas trzecich. Młodzież polska i niemiecka wspólnie zwiedziła lubelskie Stare Miasto. Uczniowie mieli okazję wspólnie poznać historię nieistniejącej dziś dzielnicy żydowskiej podczas zwiedzania Ośrodka Brama Grodzka oraz zwiedzić lubeskie podziemia. Uczestniczyli również w inscenizacji odtworzenia historycznego pożaru Lublina z roku 1719r.
Podczas wspólnych warsztatów historycznych zorganizowanych we współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku młodzież miała okazję poznać losy byłego więźnia KL Majdanek artysty rzeźbiarza Albina Bonieckiego oraz wspólnie zwiedzić Muzeum.
Podczas tygodniowego pobytu grupy niemieckiej w Lublinie młodzież miała wiele okazji do wzajemnego poznania się podczas wspólnego pikniku nad Zalewem Zemborzyckim, podczas wycieczki do Kazimierza Dolnego oraz spotkań integracyjnych każdego dnia.

Dorota Mocarska 3 e:

"Początkowo pojawiły się trudności zwiazane z językiem, jednak po kilku dniach i poznaniu się bliżej, udawało się nam skutecznie komunikować. Mimo początkowego dystansu zawiązało się wiele międzynarodowych przyjaźni, które z pewnością przetrwają długi czas. Mam nadzieję, że naszym gościom podobało się, równie bardzo, jak nam i przyjadą do nas ponownie. Myślę, że tego typu międzynarodowa współpraca jest świetnym sposobem na poznawanie nowych osób i szlifowanie języka. Z pewnością skorzystałabym z takiej okazji jeszcze raz."

Joanna Dmochowska 3 e:

"Spotkanie z młodzieżą niemiecką było dla nas okazją do sprawdzenia swoich umiejętności językowychj oraz możliwością poznania nowych przyjaciół. Mimo poczatkowych trudności udało nam się zintegrować, a kontakt utrzymujemy do dziś."

Jakub Makuch 3 c:

"Uczestniczyłem w warsztatach językowych z języka niemieckiego z udziałem Niemców z Kolonii. Młodziez niemiecka okazała się bardzo miła i przyjaźnie nastawiona, dzięki czemu atmosfera byla przyjemna. Chętnie uczestniczyłem w czasie wolnym od zajęć w szkole we wspólnych wycieczkach nad Zalew Zemborzycki i do Kazimierza Dolnego."

Julia Rak 3 e:

"Myślę, że to spotkanie było nie tylko świetną zabawą, ale także wiele nas nauczyło. Mogliśmy spędzić czas z osobami z innych kultur i wydaje mi się, że było to największym wyzwaniem. Jednak mimo barier kulturowych i językowych udało się nam złapać świetny kontakt."

Jan Malinowski 3 e:

"Uważam, że takie spotkania z rówieśnikami z Niemiec mogą przynieść wielowymiarowe korzyści. Pozwalaja na budowanie relacji interpersonalnych bez uprzedzenń i stereotypów."

Dziękujemy wszystkim życzliwym osobom zaangażowanym w przeprowdzenie tego projektu, a przede wszystkim Dyrekcji Zespołu Szkół nr 7 oraz Radzie Rodziców przy Gimnazjum nr 24 za wspieranie naszych przedsięwzięć.

Iwona Rzymowska - Hołysz, Halina Nowicka i Iwona Wąsik.