Gimnazjum nr 24 w Lublinie

Kuratorium

Urząd Miasta






Lepsza Szkoła

Warsztaty radiowo - telewizyjne w Münster w Niemczech

Niemiecki
Warsztaty radiowo telewizyjne w Münster w Niemczech


W dniach od 27.06. do 02.07.2011r. 8 - osobowa grupa uczniów z klas III a, III b, I b i absolwentów Gimnazjum nr 24 wzięła udział pod opieką pań Iwony Rzymowskiej - Hołysz i Iwony Wąsik w warsztatach radiowo telewizyjnych w Münster w Niemczech. Celem warsztatów była realizacja projektu Europa - das sind wir!(Europa to my!). Projekt był kontynuacją wcześniejszej współpracy, która rozpoczęła się podczas realizacji projektu "Polacy i Niemcy na drodze do wspólnej przyszłości w pokoju i wolności", któremu patronowali Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Polskiego i niemieckiego Parlamentu, Andrzej Halicki i Ruprecht Polenz. Organizatorem było Stowarzyszenie Obywatelskie na Rzecz Współpracy Miast Lublin Münster, Towarzystwo Wspierania Partnerstwa Miast Münster-Lublin, Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw, którego celem było sprawienie by wspólna przeszłość nie była zapomniana i by na jej podstawie następne pokolenia mogły budować wspólną, pokojową przyszłość oraz projektu dotyczącego przekształcania przestrzeni miejskich w ramach konkursu Bezirksregierung Münster Begegnung mit Osteuropa - Fotodetektive.
Uczniowie polscy i niemieccy zostali laureatami obydwu konkursów. Odbyły się wizyty uczniów w Münster i Lublinie. Kolejna wizyta zaplanowana na przełom czerwca i lipca 2011r. była związana z realizacją nowego projektu. Do grupy dołączyli nowi uczestnicy i wspólnie realizowali projekt, którego tematem była rewitalizacja zaniedbanych przestrzeni miejskich i uświadomienie uczestnikom projektu, że mają wpływ na rozwój przestrzeni miast, w których mieszkają. Założeniem projektu było również wzbudzenie odpowiedzialności za najbliższe otoczenie i rozwijanie kreatywności, w jaki sposób można je rozwijać.
W trakcie projektu zaangażowanych było dwóch referentów, którzy prowadzili warsztaty radiowe i telewizyjne (wykorzystywane były dyktafony, kamery, laptopy i specjalne programy komputerowe do obróbki dźwięku i obrazu). Podczas warsztatów młodzież spotkała się również z przedstawicielami władz miasta (z Wydziału Kultury), architektem, osobami ze stowarzyszeń działających na rzecz dzielnicy portowej, o której powstawały programy.
Obie grupy (radiowa i telewizyjne) pracowały w mniejszych (polsko-niemieckich) podgrupach, dzięki czemu praca została efektywnie podzielona. Dodatkowo młodzież zarówno przed, jak i po projekcie posługiwała się za pomocą platform społecznościowych, gdzie szczegóły projektu zostały omówione i podsumowane oraz, gdzie planowane będzie przyszłe spotkanie.

Warsztaty zostały zorganizowane przy merytorycznym wsparciu Medienhaus Bennohaus, Jugendbildungsstätte Haus Mariengrund. Wsparcia finansowego udzieliła Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Wygenerowano w sekund: 0.01
9,263,532 unikalne wizyty