Wilkommen in Münster!

Uczniowie Gimnazjum nr 24 z klas II b, III e i III d pod kierunkiem pań Iwony Wąsik - nauczyciela historii i Justyny Kierepki - nauczyciela języka polskiego przystąpili do konkursu zorganizowanego w 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej "Polska i Niemcy na drodze do wspólnej przyszłości w pokoju i wolności", zorganizowanego przez Stowarzyszenie Obywatelskie na Rzecz Współpracy Lublin - Münster w Lublinie i Towarzystwo Wspierania Partnerstwa Miast Münster - Lublin w Münster. Praca konkursowa naszych uczniów - gazetka pt.: "Przekroczyć symbole" okazała się najlepsza i przyniosła uczestnikom I miejsce ww konkursie.

Uczniowie zostali zaproszeni do Münster na uroczystość dekoracji zwycięzców niemieckiej edycji tego konkursu. W dniach 26.05. - 03.06.2010r. sześcioro uczniów z klasy IIb i troje z klas III d - III e pod opieką pani Iwony Rzymowskiej-Hołysz - nauczycielki języka niemieckiego i pani Aleksandry Niemirowskiej - przedstawicielki EDS "Nowy Staw" gościło u rodzin polsko-niemieckich. Wyjazd do Münster został sfinansowany przy wsparciu środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Nasz pobyt w Münster zauważony został przez lokalne media Westfällische Nachrichten, które zmieściły kilka notatek prasowych na temat konkursu.

A tak pobyt w Münster relacjonują zwycięzcy tego konkursu:
"Kiedy dowiedzieliśmy się o wynikach konkursu, na początku byliśmy bardzo zaskoczeni, a gdy zdaliśmy sobie sprawę, że niedługo wybieramy się do Niemiec - szczęśliwi. Podróż była bardzo długa, więc na miejsce dojechaliśmy dopiero następnego dnia - 27.06. Zamieszkaliśmy u rodzin polsko-niemieckich, które swobodnie mówiły w naszym ojczystym języku, więc bez przeszkód mogliśmy się z nimi dogadywać. Tego samego dnia, wieczorem, wybraliśmy się wraz z rodzinami na kręgle, gdzie zawarliśmy nowe, i jak sądzimy teraz, bardzo udane znajomości. Program był szczegółowo zaplanowany na cały tydzień. W planie znalazło się zwiedzanie miasta, spotkanie z panią burmistrz Beate Vilhjalmsson. Braliśmy udział w Międzynarodowym Dniu Hanzy, wybraliśmy się także do Muzeum historii ziemi, zoo, Polskiej Misji Katolickiej oraz do Gymnasium Paulinum. Nie można także pominąć faktu, że podszkoliliśmy troszeczkę nasz niemiecki akcent :-) Uważamy ten wyjazd za bardzo udany. Najgorsze były pożegnania, jednak z niektórymi nowopoznanymi przyjaciółmi spotkamy się na szczęście we wrześniu! Dziękujemy organizatorom konkursu i oczywiście paniom nauczycielkom, bez których nasza wygrana wcale nie byłaby taka pewna. Do zobaczenia! Tschüs!"
Ola, Agata, Karolina, Emilia, Maciek, Bartek, Marta, Krystian i Maciej

W dniach od 9.09. do 15.09.2010r. będziemy gościć w Lublinie zwycięzców niemieckiej edycji konkursu.